מהי היפנוזה ?

היפנוזה או היפנוזה רפואית, היא תהליך ומצב של ריכוז פנימי בתחושות, ברגשות ובמחשבות של יכולת המטופל/ת להתחבר למאגרים ומשאבים נפשיים וגופניים לא מודעים. במצב היפנוטי, ניתן להעביר לאדם סוגסטיה (השאה=השפעה), העשויה לשפר את מצבו הנוכחי שבעקבותיו הגיע לטיפול. זהו רעיון המתקבל על-ידי המטופל/ת לא מתוך שכנוע אינטלקטואלי, אלא, תוך עקיפת תהליכי בקרה אינטלקטואליים. בזמן הטיפול בהיפנוזה, המטופל עשוי לראות תמונות, צבעים, צורות וכל מה שאינו מילולי ואינו אינטלקטואלי. זהו מצב הדומה לחלום, אך בניגוד לאדם הישן בלילה וחולם - המטופל בהיפנוזה, אינו ישן.

איך זה עובד ?

היפנוזה, היפנוזה רפואית, היא תהליך ומצב של ריכוז פנימי בתחושות, ברגשות ובמחשבות של יכולת המטופל/ת להתחבר למאגרים ומשאבים נפשיים וגופניים לא מודעים. במצב היפנוטי, ניתן להעביר לאדם סוגסטיה (השאה=השפעה), העשויה לשפר את מצבו הנוכחי שבעקבותיו הגיע לטיפול. זהו רעיון המתקבל על-ידי המטופל/ת לא מתוך שכנוע אינטלקטואלי, אלא, תוך עקיפת תהליכי בקרה אינטלקטואליים. בזמן הטיפול בהיפנוזה, היפנוזה רפואית, המטופל עשוי לראות תמונות, צבעים, צורות וכל מה שאינו מילולי ואינו אינטלקטואלי. זהו מצב הדומה לחלום, אך בניגוד לאדם הישן בלילה וחולם - המטופל בהיפנוזה, היפנוזה רפואית, אינו ישן.

מיתוסים על היפנוזה ?

טיפול בהיפנוזה הוא אינו מצב של שינה - האדם המטופל בהיפנוזה, מודע וחש את כל המתרחש באופן מחשבתי, רגשי וגופני בזמן הטיפול בהיפנוזה. הוא שומע, מקשיב ומגיב. טיפול בהיפנוזה גם אינו מצב של חוסר הכרה. האדם בטיפול בהיפנוזה, מצוי בהכרה מלאה, יודע ומרגיש, וערנותו הפנימית (הפניית הקשב כלפי פנים) אף רבה יותר מערנותו הפנימית בחיי היומיום.

האם יש סיכון הכרוך בטיפול בהיפנוזה ?

בטיפול בהיפנוזה, לא ניתן "להביא", "להכריח" או "לשכנע" את המטופל למעשים והתנהגויות הנוגדים את המוסר, האתיקה או עקרונות החיים שלו. אין ההיפנוזה מנוגדת ליושר האישי של המטופל והיא פועלת על-פי נורמות חיים המקובלות על-ידי המטופל.

מי יכול לטפל בהיפנוזה?

טיפול בהיפנוזה, אינו מסוכן ואין בה שום דבר מסוכן, בתנאי שהטיפול בהיפנוזה נעשה על-ידי מטפל בהיפנוזה בעל רשיון לטיפול בהיפנוזה ברשיון של משרד הבריאות. התעודה הניתנת לטיפול בהיפנוזה נקראת בשם: "הרשאה להיפנוט". זוהי תעודה המרשה לטפל בהיפנוזה בדומה לרשיון משרד הבריאות לעסוק ברפואה או בפסיכולוגיה. אין לבצע טיפול בהיפנוזה על-ידי מי אין לו תעודה של "הרשאה להיפנוט"

יתרונות הטיפול בהיפנוזה

לטיפול בהיפנוזה, יתרונות רבים: חיזוק תהליך שינוי אצל המטופל/ת; שימוש ביכולות בלתי מודעות ושהמטופל/ת לא הסתייעו בהם קודם לכן; שימוש בדמיון ככלי מרפא; טיפול בבעיות המטופל בזמן קצר.

טיפול בהיפנוזה והיפוכונדריה. שיחה עם פרופ' קרסו

תחומי הטיפול בהיפנוזה המטופלים בקליניקה

כאב כרוני
טיפול בכאב ממקור גופני הוא כאב הנובע מלחץ וסטרס. צוואר, כתפיים, גב, גפיים תחתונות וכו', כאבי-פרקים ופיברומיאלגיה, כאבי שרירים-שלד לאחר תאונות וחבלות.

רפואה פנימית
מצבים נפשיים לאחר התקף לב, צינתור וניתוחי מעקפים, יתר-לחץ-דם, כאבים בחזה עם ובלי רקע קרדיאלי, מחלות אוטואימוניות.

אלרגולוגיה
אלרגיות, אסטמה.

דרמטולוגיה
יבלות (וורוקות), אטופיק דרמטיטיס, הקרחה על רקע נפשי.

גסטרואנטרולוגיה
כוליטיס כיבית, קרוהן, IBS ,Reflux, מחלות פונקציונאליות של מערכת העיכול.

אורולוגיה
הרטבת לילה אצל ילדים.

אונקולוגיה
תופעות לוואי של כימוטרפיה, כגון: בחילות והקאות ונשירת שיער.

חרדות, בעיות נפשיות
חרדות, מתחים, פחדים: פחד קהל, פחד טיסה, פחד ממעליות, פחד מנהיגה ופחדים ספציפיים אחרים, הפרעות שינה.

בעיות בתיפקוד המיני
בעיות זיקפה אצל גברים על רקע נפשי.

בעיות פוריות
בעיות פוריות אצל נשים על רקע נפשי או על רקע לא ברור.

הרגלים
השמנת יתר; לפני ולאחרי ניתוח קיצור קיבה (טבעת או שרוול); הפסקת עישון, הפסקת כסיסת ציפורניים; הפסקת תלישת שיער.

סומטיזציה
ביטויים וסימפטומים גופניים שונים על רקע נפשי.

הפסיכולוגיה של הופעה בפני קהל
מוסיקאים, שחקנים, מרצים, וכל מי "שעומד על במה" - טיפול בחרדת-במה, פחד-קהל, טיפול בבעיות של דימוי עצמי, בטחון עצמי ומוטיבציה, טיפול בבעיות של שחיקה בעבודה של מי שמופיע על במה וכל העומד בפני קהל.

על היפנוזה ופסיכותרפיה עם אבי בטלהיים


שלבי הטיפול בהיפנוזה, היפנוזה רפואית

טיפול בהיפנוזה נעשה בדרך כלל בארבעה שלבים: השלב הראשון, שלב הראיון המקדים, שבו המטפל בהיפנוזה, מכיר את המטופל על כל ההיבטים הקשורים לבעייתו הרפואית ו/או הנפשית. בשלב זה המטפל גם מסביר על היפנוזה, ובודק את אמונותיו של המטופל ביחס להיפנוזה ומספק מידע מהימן ואחראי על טיפול בהיפנוזה. בשלב השני, שלב שבו המטפל בהיפנוזה, מסייע למטופל להיכנס למצב היפנוטי (טראנס היפנוטי), בשיטות היפנוטיות שונות. המטפל בהיפנוזה, גם מעמיק את המצב ההיפנוטי של המטופל כדי לעבור לשלב השלישי, שלב הטיפול עצמו בהתאם לבעיה של המטופל. השלב הרביעי בתהליך הטיפול בהיפנוזה, נקרא דה-היפנוטיזציה, שלב שבו המטפל מוציא את המטופל מהטראנס ההיפנוטי ומחזיר אותו לעירנות הרגילה של חיי היומיום.

אורך הטיפול בהיפנוזה

אורך הטיפול בהיפנוזה, יכול במקרים רבים להיות משולב כחלק מוגדר היטב בתוך מהלך טיפולי ארוך יותר. כמו כן, אפשר לשקול שילוב של טיפול בהיפנוזה, כאשר הטיפול הרפואי והנפשי "תקוע" ויש תחושה הן אצל המטופל והן אצל המטפל כי אפשר בהיפנוזה, להשיג תוצאות טובות יותר. השימוש בהיפנוזה, הפך זה מכבר לאמצעי טיפולי סטנדרטי הן בפסיכותרפיה והן ברפואה עם מחקר מדעי מבוסס ראיות.