טיפול בהיפנוזה

image desc

מי מפחד מהיפנוזה ולא העז לשאול

היפנוזה הוא מצב של מודעות או מצב של תודעה אשר ניתן לעורר בתוך מצב תודעה זה תופעות סמויות על-ידי פרוצדורות סוגסטיביות. הכוונה, במילים "פרוצדורות סוגסטיביות" היא לתהליך טיפולי בו ניתן להעביר לאדם רעיון, מסר או הצעה חדשה העשויה לשפר את מצבו הנוכחי שבעקבותיו הגיע לטיפול. הסוגסטיה היא קבלה בלתי-מבוקרת של אידיאה (רעיון). זוהי אידיאה המתקבלת על-יד המטופל לא מתוך שכנוע אינטלקטואלי, אלא, תוך עקיפת תהליכי בקרה אינטלקטואליים. בזמן טיפול בהיפנוזה האינטלקט פחות דומיננטי והחלק החזותי-תמונתי והחושי יותר עירני. ואכן בטיפול בהיפנוזה, המטופל עשוי לראות תמונות, צבעים, צורות וכל מה שאינו מילולי, אינו אינטלקטואלי ואינו חשיבתי-לוגי.

בזמן טיפול בהיפנוזה, האדם מרוכז בחוויות של עצמו, אל רמת מודעות אחרת של עצמו: חשיבה בתמונות, האטה של חשיבה לוגית-מושגית, חוויות חושיות של מראות, צלילים - מצב הדומה לחלום, אך בניגוד לאדם הישן בלילה וחולם - המטופל בהיפנוזה אינו ישן. טיפול בהיפנוזה הוא אינו מצב של שינה - האדם המטופל בהיפנוזה מודע וחש את כל המתרחש באופן מחשבתי, רגשי וגופני בזמן הטיפול בהיפנוזה. הוא שומע, מקשיב ומגיב. טיפול בהיפנוזה גם אינו מצב של חוסר הכרה. האדם בטיפול בהיפנוזה מצוי בהכרה מלאה, יודע ומרגיש, וערנותו הפנימית (הפניית הקשב כלפי פנים) אף רבה יותר מערנותו הפנימית בחיי היומיום.

בטיפול בהיפנוזה, לא ניתן "להביא", "להכריח" או "לשכנע" את המטופל למעשים והתנהגויות הנוגדים את המוסר, האתיקה או עקרונות החיים שלו. אין ההיפנוזה מנוגדת ליושר האישי של המטופל והיא פועלת על-פי נורמות חיים המקובלות על-ידי המטופל.

טיפול בהיפנוזה אינו מסוכן ואין בה שום דבר מסוכן, בתנאי שהטיפול בהיפנוזה נעשה על-ידי מטפל בהיפנוזה בעל רשיון לטיפול בהיפנוזה בהרשאה של משרד הבריאות. התעודה הניתנת לטיפול בהיפנוזה נקראת בשם: "הרשאה להיפנ וט". זוהי תעודה המרשה לטפל בהיפנוזה בדומה לרשיון משרד הבריאות לעסוק ברפואה או בפסיכולוגיה. אין לבצע טיפול בהיפנוזה על-ידי מי שאין לו תעודה של "הרשאה להיפנוט".


תחומי הטיפול בהיפנוזה:

כאב כרוני
צוואר, כתפיים, גב, גפיים תחתונות וכו', כאבי-פרקים ופיברומיאלגיה, כאבי שרירים-שלד לאחר תאונות וחבלות.

רפואה פנימית
מצבים נפשיים לאחר התקף לב, צינתור וניתוחי מעקפים, יתר-לחץ-דם, כאבים בחזה עם ובלי רקע קרדיאלי, מחלות אוטואימוניות.

אלרגולוגיה
אלרגיות, אסטמה.

דרמטולוגיה
יבלות (וורוקות), אטופיק דרמטיטיס, הקרחה על רקע נפשי.

גסטרואנטרולוגיה
כוליטיס כיבית, קרוהן, IBS ,Reflux, מחלות פונקציונאליות של מערכת העיכול.

אורולוגיה
הרטבת לילה אצל ילדים.

אונקולוגיה
תופעות לוואי של כימוטרפיה, כגון: בחילות והקאות ונשירת שיער.

בעיות נפשיות
חרדות, מתחים, פחדים: פחד קהל, פחד טיסה, פחד ממעליות, פחד מנהיגה ופחדים ספציפיים אחרים, הפרעות שינה.

בעיות בתיפקוד המיני
בעיות זיקפה אצל גברים על רקע נפשי.

בעיות פוריות
בעיות פוריות אצל נשים על רקע נפשי או על רקע לא ברור.

הרגלים
השמנת יתר; לפני ולאחרי ניתוח קיצור קיבה (טבעת או שרוול); הפסקת עישון, הפסקת כסיסת ציפורניים; הפסקת תלישת שיער.

סומטיזציה
ביטויים וסימפטומים גופניים שונים על רקע נפשי.

הפסיכולוגיה של הופעה בפני קהל
מוסיקאים, שחקנים, מרצים, וכל מי "שעומד על במה" - טיפול בחרדת-במה, פחד-קהל, טיפול בבעיות של דימוי עצמי, בטחון עצמי ומוטיבציה, טיפול בבעיות של שחיקה בעבודה של מי שמופיע על במה וכל העומד בפני קהל.